Naujausi straipsniai

Archyvas

Pirmasis 2018 m. LKFD posėdis


Sausio 4 d. VUL Santaros klinikose įvyko pirmasis šių metų Lietuvos klinikinės farmakologijos draugijos (LKFD) posėdis.


Draugijos posėdis prasidėjo nuo naujų narių priėmimo. Į mūsų gretas įsitraukė klinikinės farmakologijos gydytojai rezidentai Tomas Lasys ir Indrė Kaminskaitė. Šiuo metu LKFD turi 14 narių. Susitikime be LKFD narių dalyvavo ir VUL Santaros klinikų Direktoriaus valdymui pavaduotoja organizaciniam ir moksliniam darbui bei Klinikinių tyrimų ir farmakologijos skyriaus vedėja dr. Edita Kazėnaitė, gydytoja anesteziologė reanimatologė, klinikinės farmakologijos dėstytoja dr. Ingrida Lisauskienė ir Sveikatos apsaugos viceministrė dr. Kristina Garuolienė.


Posėdžio metu Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė pristatė 2017-2027 m. Lietuvos vaistų politikos gaires. Išklausius viceministrę, iš LKFD narių buvo suformuota darbo grupė, kuri pateiks draugijos poziciją, bei pasiūlymus dėl vaistų politikos gairių tobulinimo.


Prof. R. Mačiulaitis apžvelgė iki šiol LKFD vykdytą veiklą ir pristatė ambicingą ir darbų kupiną LKFD 2018 m. veiklos planą. Iškeltas tikslas kiekvieną mėnesį publikuoti po straipsnį draugijos internetiniame puslapyje įvairiomis aktualiomis klinikinės farmakologijos temomis. Taip pat dar šių metų rugsėjo mėnesį bus pradėti pasiruošimo darbai pirmajai LKFD konferencijai, kurią planuojama surengt 2019 m. vasario mėnesį. Ateinančiais metais planuonjama surengti dar tris draugijos posėdžius.


S. Stankevičiūtė pristatė Vaistų komitetų projekta. Tai naujovė, kurią inicijuoja Valstybinė ligonių kasa, siekiant racionalizuoti vaistų vartojimą. Pilotinis Vaistų komitetas įsteigtas Šiauliuose, kartu su Teritorine ligonių kasa, jo veikloje aktyviai dalyvauja prof. R. Mačiulaitis ir S. Stankevičiūtė.


Dr. I. Lisauskienė pristatė savo daktaro disertaciją, kurioje analizavo širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių vaistų (ŠKSV) vartojimo Lietuvoje 2003-2012 m. ypatumus bei jų įtaką mirštamumui nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Ji nustatė, jog ŠKSV vartojimas Lietuvoje didėja ir mažina mirštamumą nuo ŠKL, arterinės hipertenzijos gydymas ne visada yra racionalus ir atitinka Europos hipertenzijos gydymo gaires, o ŠKSV, skirtų AH gydyti, vartojimas Lietuvoje nėra efektyvus.


Atsižvelgiant į vis dar neišspręstą gydytojų Klinikinių farmakologų kvalifikacijų pripažinimo klausimą, buvo nutarta suformuluoti bendrą draugijos poziciją ir ją oficialiai pakartotinai pateikti Sveikatos apsaugos ministerijai.


Prof. Jolanta Gulbinovič pristatė naujienas iš Europos Klinikinės farmakologijos ir terapijos asociacijos (European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics, EACPT). Ji yra šios asociacijos valdybos narė, šiuo metu asociacija intensyviai vykdo pasirengimo darbus 2019 m. vyksiančiai konferencijai Stokholme. Taip pat prof. J. Gulbinovič pakvietė klinikinės farmakologijos rezidentus prisijungti prie kovo mėn. vyksiančio susitikimo su klinikiniais farmakologais iš Švedijos Karolinska instituto.